Načítání ...
| Domovská | Fotogalerie | Historie | Kontakt | Novinky | Odkazy | Projekce | Statistika | Video | Vzkazy |

Vlajka Vlajka Vlajka Vlajka

ce346296_25c7_4274_b9c6_d4409376225d.gif

www.kronium.cz

http://www.kukabara.cz

Novinky:
 

zrušeno - Plachetnicí sám kolem světa (diashow - Letní kino ...
Martin Doleček je mezi jachtaři znám také jako námořní svéráz díky svým plavbám. Posledn ...
Další přednášky
Hejnice 28. 2. 2020 v 19:00 hodin, Zlín 17. 3. 2020 v 18:00 hodin
Přednášky - DOKONČENÍ
30. 11. 2019 LETOHRAD
14. 12. 2019 KARLŠTEJN
17. 1. 2020 VYSOKÝ ÚJEZD
29. 1. 2020 OSTRA ...
SÁM kolem světa svérázně - dokončení
Přijďte do OSTRAVY
SÁM kolem světa svérázně - dokončení
Přijďte na KARLŠTEJN
Podpořte - ZACHRAŇTE ALII na Startovači
Zde najdete odkaz z podrobnostmi
Ztroskotání v Austráli v Praze
přednáška Martina Dolečka v Praze
Ztroskotání v Austrálii
Přednáška v Letohradě
Zázraky se dějí
Převzato z http://krasajachtingu.ifp-publishing.info/
Jak jsem ztroskotal
Převzato z http://krasajachtingu.ifp-publishing.info/
Alya nasedla na mělčinu
Drama pokračuje
Aktuálně
Martin zakotvil v písku, bližší info snad na jeho Facebooku
Australská televize vysílala
Pozvánka na přednášku
Poslední před návratem k lodi
Pozvánka na přednášku
přednáška s projekcí
Austrálie
Přidáno video a fotogtalerie, článek se připravuje
Nový Zéland /změna kurzu /plavba v bouři/Nová Kaledonie/
Příprava lodi na druhou půlku plavby kolem světa neměla konce..
AHOJ VŠEM
OSAMĚLÁ PLAVBA KOLEM SVĚTA V ROCE 2015 BUDE POKRAČOVAT
Pozvánka na přednášky
19.2. PRAHA, Hotel Fortuna, 20.2. ŽAMBERK
Pozvánka na přednášku
Premiera úvodního experimentálně cestopisného dokumentu Atlantic Ocean z projektu Death or ...
VELKÝ POZDRAV DO LETOHRADU
DOBYL JSEM NOVÝ ZÉLAND
Přes TAHITI ke království Tonga
- finanční krize dolehla a ovládá denně mé plavby
Markézy - ostrov Tahuata - útěk před domorodci
TUAMOTUS – FAKARAVA - KORÁLOVÉ LAGUNY
PACIFIK - OSTROVY MARKÉZY
Další pokračování plavby
GALAPAGY - 26.6.2014
EMERGENCY ZASTÁVKA
Nový Zéland /změna kurzu /plavba v bouři/Nová Kaledonie/
Příprava lodi na druhou půlku plavby kolem světa neměla konce..
13.7.2015 7:21
Není fotografie

Nový Zéland /změna kurzu /plavba v bouři/Nová Kaledonie/

Příprava lodi na druhou půlku plavby kolem světa neměla konce.. Po návratu ze suchého přístavu, kde jsem se věnoval převážně  nátěrům trupu a opravě  kormidla, mě stále čekalo přetěsnění celé paluby a další nutná  údržba..

Alya je dřevolaminátová loď, tudíž prasklinky a netěsnosti v laminaci můžou způsobit vnik vody přímo ke dřevu či k překližce. Voda může poškodit loď a to nevratně. Proto jsem se rozhodl udělat opravu co nejvíce důkladně, abych se na cestě věnoval pouze případným nehodám či malým opravám. Přetesnil jsem okna, obrousil a znovu zalaminoval všechna poškozená místa a opět přetřel jak epoxidovým základem, tak i povrchovou polyuretanovou bílou  barvou, která dala Alyi novou tvář… Věnoval jsem se i dalším záležitostem, jako montáží solarních panelů, regulátorů, navigačních světel, výměně baterie a údržbě motoru, generátoru, nalakování všech dřevěných částí, atd. S blížícím se  termínem odjezdu jsem se dostával blíže a blíže k cílenému odstranění závad. Avšak mé nadšení, jak jde vše podle plánu vzplanulo ve chvíli, kdy jsem se rozhodl zkontrolovat stav stežně a jeho takeláže před tím, než nasadím opět plachty …

Našel jsem  velice škaredou a nemalou prasklinu na nerezovém kování salingu. Opravdu  jsem se jí lekl a  i když jsem si uvědomil, že můj odjezd se určitě opozdí, byl jsem rád, že jsem si toho všimnul včas a na místě, kde to snad půjde i rozumně a rychle opravit …

Nebylo to však jednoduché. Diky přítomnosti Ondřeje Kotába a jeho vřelé pomoci jsme vymysleli strategii, aniž bych musel sundávat stěžeň dolů a zapůjčil jsem si dva hliníkové žebříky z mariny, kterými jsme stěžeň vystužili a vadný díl bezpečně  odmontovali. Neváhal jsem ztrácet čas a šel jsem rychle vyhledat někoho, kdo by to mohl svařit a my mohli  vše namontovat rychle zpět. Nastal ale problém. Poprvé jsem se dostal  osobně  do pasti místních firem, které byly naprosto neochotné ten díl jakkoliv opravit. Smáli se mi do očí, že stejně nemohu plout dále a že mám určitě plno peněz, když se plavím okolo světa a jediná možnost je vyrobit díl úplně nový, jeho cenu odhadovali na minimálně 12 000 korun českých.

Znechucený jejich postojem jsem se rozhodl zkusit najít jiné místo, nejlépe mimo přistav, kde  nebudou přemýšlet tak zištně a budou se na to dívat, jako na kus prasklého  nerezu, který je potřeba pouze svařit a vyztužit. Nakonec mi opět pomohly známosti Ondřeje, který se mnou zašel na místo, kde   řemeslníky zná a ikdyž šéf firmy začal vědomě podivně gestikulovat a koktat, aby se jako vůbec nepřemýšlelo nad jakoukoli opravou, nakonec polevil a díl mi v hodnotě  tří hodin práce   po 70 NZD za hodinu  opravil.

Příprava Alye nebyla vůbec lehká záležitost, bylo to vyčepávající. Nejen že každý den mě stál další výdaje, ale každý den se mohlo kdykoli objevit něco, co mi odjezd mohlo opět  zkomplikovat. Musel jsem zároveň zjistit příčinu praskliny, která znamenala záklon stěžně a tím nakrácení nerezových lan a přesazení pozice napínáku.

Byl jsem moc rád, že jsem měl  kolem sebe lidi i jiné jachtaře, co mi uměli poradit a dokázali mi pomoci řešit důležitá rozhodnutí a přípravu Alye dotáhnout do nějakého konce. Společnost mi dělal i Majkl, který tu žije. Hodně se mu zalíbil můj projekt a sám svou zvědavostí zjistil, jak někdy těžko dosahuji  cíle a poznal i mé nálady, kdy se daří a kdy bych už nejraději vše vzdal. Chodil za mnou do doby, dokud  jsem nevyplul, dělal mi kamaráda, oporu, dělal mi kameramana a fotografa  a nosil mi svačinky a zeleninu z jeho zahrádky. A já ho alespoň  denně pohostil  kafem  a učili jsme se vzájemně  řeč. Ondřej už musel odjet na jih, kde má svou loď. I tak jsem tam stále měl přátele, kteří mi fandili a dál mi byli ochotni pomoci v případě potřeby. Průběh osamělé plavby dál  nezávisí pouze  na finanční situaci, ale zároveň na přístupu lidí okolo mě, na postoji mé  rodiny  i přátelích v Čechách. Také na mém  zdravotním stavu, což souvisí s tím, jak se stravuji a  pohybuji  a  nyní převážně  na  budoucím technickém stavu  Alye, zda  vydrží nutná  výbava při plavbě.

Ve stejnou dobu, kdy se mi  konečně už dařilo vše dodělat, bylo důležité opět sledovat vhodné počasí k odplutí. Nový Zéland už je hodně na jihu a počasí umí být bouřlivé. Dvě vhodné možnosti  k odplutí ,,window’’, jak se přesně říká,  jsem  propásl. Navíc se tu v květnu už hodně ochlazuje, častěji prší a tím se vše komplikuje.

17.5. 2015 neděle  Alya  je  opět  připravena a doplněna  potravinami, provozními  hmotami , jako je benzín a líh a musím přiznat, že tentokrát jsem více vsadil na dobrou kondici lodi a na sílu  nezávislosti na  dlouhých pláních oceánu a na samotnou plavbu a další poplatky  už mi mnoho nezbývá a budu se muset hodně tomuto faktu podřídit. Udržet se v posunu ve správnou dobu,  aniž  bych  nebyl nucen si půjčit, nebo přerušit plavbu vyděláváním dalších peněz, je pravděpodobně  nereálné.

Odhlásil jsem se na customs a rozloučil  jsem se s přáteli. Nacpat úplně vše z mola do Alye, mi zabralo až mnoho času, balil jsem až do pozdního odpoledne a tak jsem se rozhodl odplout po malém odpočinku vlastně nelegálně až velice brzo ráno,. Vybalil jsem autopilota a připravil si trasu směr na Tonga, kam jsem vezl dárky z mého města Letohradu a dva originální keramické hrnky vyrobené na zakázku pro BIG MAMA  Markem Zamazalem. Moc jsem se tam těšil, chtěl jsem je opět všechny vidět a předat pozdravy a odtamtud pokračovat  další etapou mé osamělé plavby okolo světa.

Odvázal jsem lana a v těžké mlze jsem opustil zátoku Opua, aby mě už hlavně nikdo neviděl. Zaznamenal jsem ale problém mého autopilota, který začal  vynechávat a zlobit. Po pár minutách už jen dlouze  zapípal a já musel nasadit pilot založní. Další nečekaná závada a s tím spojené možné větší výdaje mě přesvědčila o změně daného kurzu a zkrácení celé plavby přímo na Novou Kaledonii. ,,Získám tím více času, možná se tam dostanu i k nějaké práci a budu už blíže k domovu.’’ To byly hlavní myšlenky, které se mi honily hlavou a určitá  možnost řešení mé  aktuální situace.

Plavba byla ze začátku celkem rychlá a počasí i směr větru mi přál. Dopínal jsem stehy, aby byl ztěžeň správně vystředěný. Alyi proběhne za plavby plno otřesů a tak musím být stále ve střehu, co se kde děje a jakýkoliv neznámý zvuk řešit. Například asi třetí den plavby jsem si  všimnul, že se mi divně protáčí buben rolfoku, na kterém je přední plachta. Šel jsem se podívat v čem je problém a s hrůzou zjišťuji vypadnutý šroub, který drží celý stěh. Celý přední stěh držel pouze na hranách trubičky, která je tam jenom proti vymačkání. Začalo mi rychle bít srdce. Představa, že mi vyskočí rolfok teď někde tady na vlnách, to je horror! Rychle jsem vyhrabal jiný šroub a izolepou ho omotal, aby nemohl znovu vypadnout.

S pocitem, že podchycuji situaci a stav Alye se pouštím do opravy autopilota. Motorek svým dlouholetým používáním vypověděl službu. Vyhrabal jsem ze zásob ještě jeden motorek, stejný Ikdyž starší a přeletováním kabelu se mi ho podařilo opět zprovoznit. Měl jsem z toho dobrý pocit a začal jsem si opět plavbu užívat a slavil jsem určité  vítězství. Pozitivní nálada se mi ale opět začala rychle vytrácet změnou počasí. Má změna trasy znamenala  jasný střet s bouří směřující přesně ze severozápadu.  Dozvěděl jsem se to předem díky zprávám od Ondřeje na můj satelitní telefon. Neměl jsem žádnou možnost se tomu vyhnout. Předpověď byla hrozivá - v průměru až  50 uzlů přesně proti, přesně v polovině dané trasy. Připravil jsem se a rozhodl se držet hlavně na stejné pozici a na přitáhlou zrefovanou hlavní plachtu držet stabilitu. Vítr byl opravdu  silný po několik hodin. Vlny se rozrostly do ohromných rozměrů a dorážely na Alyi tak silně, že i přes vše utěsněné šla voda dovnitř do  kajuty a já ukrýval vše důležité, aby se to slanou vodou nepoškodilo. Okna byla kolikrát úplně pod vodou a Alya se tak  kroutila, že bylo slyšet i vidět, jak plexisklová okna praskají.

Trvalo to velice dlouho. Vlastně celé tři dny jsem se snažil i natáčet a celou noc jsem nespal. Všechno lítalo ze všech stran  a bylo postupně promočené slanou vodou. V noci se ozval  šílený praskanec, jako by nade mnou  přistávala helikoptéra a sekala mi ztěžeň. Hlavní plachta tak silné obtékání větru nevydržela a rozlétla se na všechny strany do tmy. Byl to doslova větrnný  masakr. Neznám zatím horší podmínky, v kterých bych se s Alyi ocitl, už jen blesky střilejíci do vody a bylo by  to dokonalé peklo.

Každá bouře ale vždy přejde a Alya se  nenechala pohltit ani zničit a I když je malá, tak  vydržela už za celou dobu  hodně a já ji mohu opět o to více věřit. Dostal jsem další informace o počasí a už se slabšim větrem jsem pokračoval dále . Dojezd  této etapy mi ještě  zpestřilo  chycením celkem velké ryby Mahi Mahi a tak se má lednička naplnila čerstvým masem a mé starosti  byly více o vařeni a o tom jak ji celou sním, pouze ale do chvíle, dokud se mi  ve slabém větru opět neporouchal  můj opravený autopilot.

1. 6. 2015 ponděli. Po čtrnácti dnech a uplutých přes 950Nm,  jsem doplul  do zátoky Numea. Vyvěšuji žlutou vlajku a  ohlašuji se vysílačkou v místní marině Port Moselle a dostávám informace k přihlášení a odbavení.

Nová Kaledonie

Přihlášení proběhlo oproti Novému Zélandu mnohem volněji , zde mi bylo jednoduše  povoleno  zakotvit, prospat se a druhý den si v klidu obejít potřebná místa jako je emigrační, customs, port kapitan a karantena. Byl jsem rozhodnutý zde zkusit sehnat jiného autopilota a promyslet, co budu dělat dále. Problém je ale v tom, že tento francouzský ostrov je nejen velice krasný, ale hlavně  exoticky drahý. Koupě součástky pilota by znamenalo 900USD, což je pro mě nemyslitelné. Obchody jsou také velice drahé a o službách ani nemluvě..

Hlavní otázka tu padla, kudy dál a nebo co vlastně dělat? Jestli  plout na záložní výbavu  s co nejmenšími náklady, nebo tu zůstat, zkusit si tu najít práci alespoň na sezónu, tím hodně vyřešit  a plout  zase až možná  za rok? Na to  si tu teď musim umět v čas a rozumně odpovědět a najít  řešení a vy se ho dozvíte zase příště. Děkuji za Vaši stálou přízeň a všem, kdo mi drží pěsti.

 S pozdravem      KPT.MARTIN DOLEČEK 5.6.2015 Nová Kaledonie

 Ve středu 24. 6. se Martin nakonec rozhodl vyplout na záložní výbavu z Nové Kaledonie  směrem na východní část Austrálie do přístavu Mackay, celkem 1100 Nmil.

FOTOGALERIE

Module d99f8bad_bb4f_40cf_bbe1_f5cf3739a140 not found ...
FelixNET© design 2010 webmaster